Luhačovice

O Luhačovicích

Město Luhačovice leží v jihovýchodní části České republiky, ve Zlínském kraji. Rozkládá se v údolí, jehož nadmořská výška je minimálně 250 m n. m. Severozápadní okraj údolí tvoří svahy Malé Kamenné, jihovýchodní část je tvořena zalesněným vrcholem Obětové (511 m n. m.), jižní část kotliny je obklopena pahorky Velké Kamenné (385 m n. m.), Solné (451 m n..m.), Zálužné (446 m n. m.), Lužné (42872 m n. m. Východní a jihovýchodní část okolí Luhačovic je součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Luhačovickým údolím protéká říčka Horní Olšava zvaná také Šťavnice nebo Ščavnica. Pramení na Valašskokloboucku pod kopcem Klokočí (662 m. n. m.) severně od obce Slopné. V roce 1928 byla na jejím toku, asi 2 km od centra lázní, dobudována údolní přehrada. Zachycuje nenadálé přívaly vod a chrání lázeňské náměstí před dříve tak častými povodněmi. Poblíž vrchu Jestřabí ústí do Horní Olšavy zleva potok Gáborka a o něco níže Pozlovický potok.

Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido- sodných kyselek a jeden sirný pramen. Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 tisíc litrů minerální vody, obsahující velké množství rozpuštěných minerálních látek, zejména sodík, vápník, hořčík, chlór, bróm, jód, kyselinu uhličitou, rozpuštěný oxid uhličitý. Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10 - 12°C. Nejznámější prameny, tvořící často cíl mnoha vycházek a povinnou zastávku lázeňských hostů, jsou Vincentka, Aloiska,Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa.

Mikroregion Luhačovské Zálesí leží v jižní části okresu Zlín a spadá do něj celkem 17 obcí. Samotné město Luhačovice pak tvoří 4 katastrální území a vzniklo sloučením samostatných obcí : Luhačovice, Řetechov, Polichno, Kladná Žilín. Celkově mají Luhačovice rozlohu 3 299,8 hektarů a počet obyvatel dosahuje téměř 6 tisíc (5 704)

 

Náš Tip:

                    

Poznejte Luhačovice i jinými smysly

Nový projekt provází návštěvníka Luhačovic po nových trasách novou formou - bez průvodce, se sluchátkami v uších (nebo mobilem).

Zvuková mapa Luhačovic Vás prostřednictvím rozhlasových her seznámí s jednotlivými příběhy zajímavých míst a osobností spjatých s Luhačovicemi. Na tento projekt přispěl i Hotel Ambra ****. 

Průvodce trasami naleznete zde: zvuková mapa